Jüri Saar: Väikestest valedest suure usaldamatuseni

Korralikud vanemad on oma lastele ikka õpetanud aususe vajalikkust, sest „valel on lühikesed jalad“. Õhtumaine arusaam räägib tõemeelsest inimesest, kes ei valeta, sest „kes valetab, see varastab ja vargad pannakse vangi“.

Meie kartelliparteide poliitpraktikasse need põhimõtted siiani piisavalt juurdunud ei ole. Parlamendivalimiste praegu toimuvas kampaanias on võetud kasutusele kõikvõimalikud kõverad nipid, et valijate tähelepanu võita.

Kampaaniad

Keskerakonna ebasportlik juht Edgar Savisaar esitab poliitreklaamis uiskudel vigureid, millega päriselt ei saa hakkama ka kõik professionaalidki. Televaatajale on küllalt ruttu selge, et ülekaalulise vanuri asemel teeb jää peal trikke nimetu statist. Kuid nii muutus ebausutavaks ka klipi peategelase lõpusõnum: „Küll sai ikka aasta otsa rabatud“, sest ilmselt tuli rasket tööd teha mitte temal, vaid hoopis kellelgi teisel.

Reformierakonna juht Taavi Rõivas poseeris NATO hävitajate taustal püüdes vaatajaid veenda just selle partei erilises panuses Eesti kaitsevõime tugevdamisel. Eesti kuulumine Euroopa Liitu ja NATOsse on kõigi siinsete inimeste ühissaavutus, õige valik, mille vilju me muutunud julgeolekukeskkonnas juba praegu maitseme. Tugevate ja toimivate liitlassuhete enda arvele kirjutamine on häbitu vale, samuti nagu ka esmalt esitatud väide, justkui saaksid soovi korral sarnaseid reklaamklippe Ämari baasis teha kõik erakonnad. Kiiresti sai selgeks, et kasutatud oli võimupartei administratiivset ressurssi.

Sotsid tegid oma kampaaniale uhke avapaugu rahvuskirjaniku staatuses oleva Anton Hansen Tammsaarega, kes nende väitel oli sünnist saati (s.o alates 1878) sotsialist. Niisugune väide on sama absurdne, nagu oleks püüd leida üles Kalevipojale välja antud parteipilet. Valeväitele keerab vindi peale lisafakt, et ajaloolised ekskursid meie tänaste sotside eelkäijatele ehk 1920-30 aastate „punastele“ panevad selle partei sünnilood hoopis halba valgusse. Teatavasti olid just Eesti sotsialistid kommunistide eelkäijad ja hiljem okupatsioonivõimudega aktiivsed koostöö tegijad, kollaborandid.

IRL jätkab konservatiividele sobimatuid ponnistusi saada tasuta hüvede suurjagajaks. Reklaamklipis räägitakse mesijuttu kõikide, eelkõige vähekindlustatute sissetulekute võimsast kasvupotentsiaalist. Klipi lõpuks esitatakse otsene vale, et nende ettevõtmine ei lähe kellelegi midagi maksma, sest „eelarves on selleks raha olemas“. Küll on tore jagada asju, mis ei kuulu sinule, kuid tasub meenutada selle partei algatatud nn tasuta kõrgharidusreformi, milleks väidetavalt olid samuti kusagil „vahendid olemas“. Ja võrrelda seda meie ülikoolide tänaste säästuprogrammidega, kui saab selgeks, et tegemist on järjekordselt valel põhineva lubadusega.

Nagu ikka

Näeme, et kõik kartellierakonnad teevad valimiskampaaniat põhimõtteliselt samal viisil, nagu nad on teinud seda varemgi. Maksumaksjate raha eest vassitakse ja lubatakse valijatele kokku mida iganes, peaasi, et hääled laekuksid. Hea valimistulemus tagatakse hoolimatu reklaamiga ning selle õnnestumine tagab vahendid jätkuvaks võimulolekuks ning tulevasteks kampaaniateks. Kuid see skeem, „vigane ring“ taastoodab läänemaisesse demokraatiasse sobimatut poliitilist kultuuri, sest väikestest valedest saab aja jooksul suur usaldamatus. Valijad ei tohiks sel korral unustada, et tuginedes valedele ei saa üles ehitada midagi kauapüsivat.

Veel lugusid

Kommentaarium on suletud